Czym jest historia kredytowa ?

Historia kredytowa, co to jest?

Wszystkie osoby, które starają się o otrzymanie kredytu muszą liczyć się z tym, że bank, do którego zwróciły się z prośbą o udzielenie pożyczki będzie sprawdzał ich historię kredytową. Jeśli posiadamy dobrą historię kredytową, możemy liczyć na to, że bank chętniej zgodzi się na to, aby dać nam kredyt, możliwe również, że na lepszych warunkach. W przypadku złej historii kredytowej musimy liczyć się z tym, że pożyczka może nie zostać nam przyznana lub będzie ona przyznana na zdecydowanie mniej korzystnych warunkach.

Historia kredytowa w BIK - co zawiera?

Informacji na temat naszej historii kredytowej udziela BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Każdy z nas może zamówić raport sporządzony na nasz temat ze strony internetowej, możemy zatem dowiedzieć się, jak wygląda nasza historia kredytowa. W raporcie odnajdziemy informacje dotyczące zobowiązaniach względem pożyczkodawców jakie obecnie spłacamy. Raport zawiera dane dotyczące kwot kredytów, sum jakie ciągle musimy spłacić oraz wskazuje jak kształtuje się terminowość naszych spłat. W raporcie widnieją również zapytania dotyczące nas (kredytobiorców) składane przez bank. Pozwala to kredytodawcy stwierdzić, czy w ostatnim czasie staraliśmy się o uzyskanie kredytu w innych bankach. Po trzecie w raporcie BIK znajdziemy informacje dotyczące spłaconych już przez nas kredytów.

Posiadanie pozytywnej historii kredytowej przekłada się na znacznie dogodniejsze warunki kredytu. Zazwyczaj najistotniejszy element, to oprocentowanie. Osoby mogące legitymować się dobrą historią kredytową wykazaną w raporcie BIK, mogą liczyć na niższe oprocentowania, co przekłada się na oszczędzenie dużych kwot. Choć w przypadku mniejszych kredytów może nie być to dla nas tak ważne, to w przypadku gdy staramy się o kredyt hipoteczny, nawet mała zmiana w oprocentowaniu może równać się oszczędnościom rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ponadto wraz z dobrą historią kredytową wzrasta również okres na jaki bank będzie skłonny rozłożyć nam raty.

Nasuwa się pytanie, w jaki sposób powinniśmy o nią zadbać. Przede wszystkim powinniśmy być znani bankom. Spotkać się można z powszechnie panującą opinią, że najlepiej jest nie posiadać żadnych zobowiązań kredytowych. Jednakże w takiej sytuacji, gdy zmuszeni jesteśmy zwrócić się do banku z prośbą o udzielenie pożyczki, kredytodawca nie wie na nasz temat zbyt wiele, a co za tym idzie przyjmuje postawę zdecydowanie bardziej ostrożną niż w przypadku gdy z naszej historii kredytowej wynika, że jesteśmy wiarygodny pożyczkobiorcą.

admin
Nam aliquam pretium feugiat. Duis sem est, viverra eu interdum ac, suscipit nec mauris. Suspendisse commodo tempor sagittis! In justo est, sollicitudin eu scelerisque pretium, placerat eget elit. Praesent faucibus rutrum odio at rhoncus. Pellentesque vitae tortor id neque fermentum pretium.

No Comments Yet.

Leave a comment