Leasing vs. Pożyczka

Leasing vs Pożyczka - jak się zdecydować

Firmy, które chcą się rozwijać i skutecznie konkurować z innymi przedsiębiorstwami na rynku, muszą rozwijać swoją działalność. Oznacza to ni mniej, nie więcej, tylko ciągłe inwestycje. Nie każda firma jest w stanie finansować je z własnych dochodów. Niektóre muszą wspomagać się finansowaniem zewnętrznym. Wiele osób prowadzących przedsiębiorstwo zadaje sobie pytanie, który sposób finansowanie jest bardziej korzystny leasing czy zwykła pożyczka bankowa? Czym jest pożyczka udzielana przez bank wie chyba każdy. Co natomiast kryje się pod pojęciem leasingu?

O leasingu słów kilka

Leasing to forma dzierżawy. Na mocy umowy leasingu, która jest umową cywilną, finansujący, czyli leasingodawca, oddaje do odpłatnego użytkowania korzystającemu, nazywanemu leasingobiorcą określoną rzecz. Użytkowanie obiektu dotyczy określonego w umowie czasu. Umowa leasingu określa również wysokość ratalnych opłat, czyli rat leasingowych. Raty składają się z części kapitałowej odzwierciedlającej wartość użytkowanego obiektu oraz z części odsetkowej, która stanowi wynagrodzenie leasingodawcy.

Leasing czy pożyczka?

Leasing z założenia jest prostszą metodą na finansowanie inwestycji w przedsiębiorstwie. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że nie wymaga tak rygorystycznych zabezpieczeń. Wymogi stawiane przedsiębiorcom, chcącym uzyskać kredyt bankowy oraz czas, który jest potrzebny na załatwienie wszelkich niezbędnych formalności jest czynnikiem, który zniechęca wiele firm do korzystania z usług banku. Korzystają one chętniej z leasingu, ponieważ pozwala im to ominąć wszelkie uciążliwe, bankowe procedury. Nie da się ukryć, że w dzisiejszym biznesie czas to pieniądz.

Kolejnym atutem leasingu jest możliwość optymalizacji podatkowej. Zgodnie z regulacjami zawartymi w przepisach podatkowych dotyczących leasingu, podatnik może naliczać leasing w koszty. Musi jednak spełnić dwa warunki. Jeżeli przedmiotem umowy są rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne umowa powinna zostać zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 procent okresu amortyzacji. Natomiast, jeżeli jej przedmiotem są nieruchomości, czas określony w umowie powinien wynosić co najmniej 10 lat. Drugi warunek dotyczy sumy opłat ustalonych w umowie. Musi być ona równa co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Co jeszcze przemawia za tym by wybrać leasing ?

Leasing jest atrakcyjną formą finansowania również ze względu na swoją elastyczność. Leasingobiorca ma możliwość ustalenia wysokości rat leasingowych oraz ceny wykupu danej rzeczy. Może wybrać mniejsze raty miesięczne, a droższy wykup, albo ustalić wysokość rat na wyższym poziomie i zdecydować się na tańszy wykup. Kwestie te podlegają negocjacjom z leasingodawcą. Natomiast pole do negocjacji z bankiem jest mocno ograniczone. Banki raczej sztywno trzymają się ustalonych przez siebie warunków.

Leasing bywa również jedynym rozwiązaniem dla przedsiębiorców nie posiadających zdolności kredytowej. W takiej sytuacji staranie się o pożyczkę nie ma żadnego sensu, a leasing pozwala na konieczne inwestycje.

admin
Nam aliquam pretium feugiat. Duis sem est, viverra eu interdum ac, suscipit nec mauris. Suspendisse commodo tempor sagittis! In justo est, sollicitudin eu scelerisque pretium, placerat eget elit. Praesent faucibus rutrum odio at rhoncus. Pellentesque vitae tortor id neque fermentum pretium.

No Comments Yet.

Leave a comment